Brutální bourání

Chránit a pomáhat. Nehas, co tě nepálí. Napadají mě slavná zvolání. Obzvláště to druhé je ve spojení s hasičskou stanicí velmi trefné. Palčivý problém se rozhořel ve městě Toulouse. Přední architekti a umělci z celého světa zaslali francouzskému ministrovi kultury žádost o památkovou ochranu hasičská stanice Jacques Vion architekta Pierra Debeauxe z roku 1969.

Pro někoho je brutalistická architektura provokativní a ošklivá. Pro mě fascinující a krásná. Byla jsem na demonstraci proti bourání Transgasu a stejně tak jsem nyní měla potřebu podepsat petici za záchranu této hasičské stanice.

Situaci velmi pěkně vystihl režisér Stéphane Grueta: „Zatímco tolik děl v historii zmizelo, zničeno násilím barbarů, je to dnes nevědomost, která pronásleduje díla mysli a ničí je s ještě nemilosrdnější slepotou.“  Pro pařížského architekta Sébastiena Segerse, který je jedním z iniciátorů petice, je kasárna Vion svědectvím doby a kulturní, stejně jako architektonickou památkou. Pro mě je to nádherná a velmi promyšlená stavba, o níž jsem se doslechla poprvé až v souvislosti s peticí za její památkovou ochranu.

Soubor staveb zahrnuje prostorné garáže zastřešené působivou parabolickou konstrukcí, přednáškový sál, kapli, dílny, tělocvičnu i rafinované sochařsky procítěné detaily z hrubého betonu. Samotná tréninková věž je virtuózní variací na pětiúhelníkový půdorys. Odborníci se snaží vysvětlit, že stavba je organicky propojený celek a ponechat pouze několik samostatných prvků by pro ně nedávalo smysl.

Fotografie Vincenta Boutina zachytily krásu a promyšlenost této stavby.

fotokredit Vincent Boutin

Vyhledejte si na internetu další zajímavou stavbu architekta Pierra Debeauxe, Maison Pradier, tento nádherný rodinný dům z roku 1977 má štěstí neb svou památkovou ochranu dostal. A pokud vás tento článek zaujal a osud hasičské stanice vám není lhostejný, přidejte se k petici.

Previous
Previous

In eco veritas

Next
Next

Šamani odnikud