In eco veritas

Má tvar kříže, ukrývá se v lesích poblíž norské vesnice Magnor a v odborných kruzích se o ní hovoří jako nejekologičtější továrně na nábytek na světě. Vydala jsem se zelenou královnu pojmenovanou The Plus prozkoumat na vlastní oči.

Stavba je koncipována jako radiální soustava čtyř hlavních výrobních hal: skladu, lakovny, dřevovýroby a montáže, které se ve středu spojují a na svém průsečíku vytvářejí znaménko "plus".

Dánská architektonická kancelář Bjarke Ingels Group (BIG) již prokázala, že umí navrhnout vskutku neobyčejnou továrnu. Důkazem budiž slavná spalovna odpadů v Kodani se sjezdovkou na střeše. Nejnovější stavba pro norského výrobce venkovního nábytku Vestre sbírá jedno ocenění za druhým, a to jak v oblasti designu, tak ekologie. Budova byla postavena za pouhých 18 měsíců, je vyrobena z lokálního masivního dřeva, nízkouhlíkového betonu, recyklované oceli a stala se první průmyslovou budovou s nejvyšším ekologickým hodnocením BREEAM Outstanding. A k tomu všemu ještě slouží jako veřejný park pro pěší turistiku a kempování. Pro někoho manifest ekologie, pro Vestre splněný sen.

Namísto toho, aby byla továrna součástí průmyslovém areálu, je zasazena do 1,20 km² lesa poblíž vesnice Magnor na švédských hranicích. Samotný výrobní závod má rozlohu 7 000 m² a s částkou 30 milionů dolarů je největší norskou investicí do nábytkářského průmyslu za poslední desetiletí. The Plus využívá obnovitelné zdroje energie, rekuperaci a čištění vody a dosahuje snížení spotřeby energie o 60 % a emisí o 55 %. Součástí objektu je také 17 geotermálních vrtů a tepelná čerpadla ve stěnách, která zachycují přebytečné teplo. Samotná výrobní linka kombinuje efektivní strojní zařízení a umělou inteligenci, což podle společnosti Vestre pomáhá "vyrábět rychleji, ekologičtěji a levněji". Během naší návštěvy zde pracovalo „pouze“ 40 zaměstnanců.

Takto vzniklý logistický kruhový objezd umožňuje efektivní, flexibilní a transparentní pracovní tok mezi jednotlivými halami. Každé ze čtyř křídel budovy je pokryto zelenou střechou vypěstovanou ze semen nasbíraných v okolních lesích a celkem 900 solárními panely, které dohromady vyrobí 250 000 kilowatthodin obnovitelné energie ročně. Z centrální střechy mohou návštěvníci sejít po žlutém točitém schodišti kolem prosklených kancelářských prostor na vnitřní nádvoří, které je podepřeno recyklovanými vyztuženými ocelovými nosníky a jehož středem je osamělý norský javor.

 Uvnitř je továrna obložena světlým borovicovým dřevem, které ostře kontrastuje s černým ohořelým povrchem exteriéru. Interiér je velmi esteticky uspořádán tak, že barva jednotlivých strojů přetéká do podlah. Při prohlídce máte pocit, že se pohybujete mezi barevnými ostrovy a intuitivně se těšíte, kam vás pruhy na podlaze zavedou.

foto credit Einar Aslaksen.

Architekt Bjarke Ingels popisuje svůj záměr: „Radikální transparentnost celé stavby vybízí návštěvníky a turisty, aby si vychutnali celý proces výroby a zároveň poskytuje týmu Vestre potěšení z práce uprostřed lesa. Pro nás je The Plus tím nejčistějším příkladem hedonistické udržitelnosti, ukazuje nám, že ekologická budoucnost bude nejen lepší pro životní prostředí, ale také krásnější pro práci a zábavnější pro návštěvu.“

Previous
Previous

Na skok v Oslu

Next
Next

Brutální bourání